Towary obecne w obrocie handlowym posiadają oznaczenia, których celem jest poinformowanie konsumentów, że w procesie ich produkcji zachowane zostały określone systemy zarządzania jakością. Producenci mają nadzieję, że tego typu informacje sprawią, że klienci będą chętniej sięgali po wyroby wytwarzane zgodnie z normami gwarantującymi bezpieczeństwo, dbałość o środowisko naturalne oraz z poszanowaniem praw pracowników, biorących udział w procesie produkcji.

Firmy, które mają prawo do posługiwania się tego typu oznaczeniami, muszą zdobyć certyfikaty poświadczające, że w procesie produkcyjnym zachowane zostały wszelkie wymogi, określone w międzynarodowych normach ISO. Certyfikaty są ważne na całym świecie. W krajach o bardziej rozbudzonych oczekiwaniach konsumenckich klienci bardzo uważnie sprawdzają, w jakich warunkach powstały oferowane im produkty. W naszym kraju podobne zachowania są jeszcze bardzo mało popularne i dlatego wiele firm nie decyduje się na dostosowywanie swoich procedur, linii produkcyjnych i systemów zarządczych do kosztownych wymogów, niezbędnych do uzyskania certyfikatów. To sprawia, że na naszym krajowym rynku ciągle można robić biznes bez należytej troski o jakość wyrobów.

Certyfikaty poświadczające zarządzanie jakością są szczególnie istotne dla firm planujących eksportować swoje wyroby. W zasadzie bez odpowiedniego zarządzania jakością nie można liczyć na udane wejście na rynki zagraniczne. Zwłaszcza jeśli chodzi o przemysł kosmetyczny oraz spożywczy. Jeżeli chcemy mieć swój udział w kreowaniu odpowiedzialnego biznesu, mieć wpływ na decyzje osób kierujących firmami, które produkują dla nas rozmaite wyroby, to powinniśmy wybierać jedynie te produkty, na których znajdują się odpowiednie certyfikaty.